
Vihar előtti csend?
Több hete tartó esést követően 1,5%-os emelkedéssel zárta a múlt hetet az S&P 500 amerikai részvényindex, miközben a Nasdaq szintén 1,5%-kal, a Dow Jones pedig 1,9%-kal került feljebb. A jó részvénypiaci hangulat alapvetően két tényezőre volt visszavezethető.
Egyrészt a héten közzétett makrogazdasági adatok többnyire a várakozásoknak megfelelően alakultak, vagy felül is múlták azokat.
Kínából, illetve az Egyesült Államokból érkeztek fontosabb makrogazdasági adatok. Itt elsősorban az amerikai fogyasztói bizalmi mutatókat érdemes kiemelni, amelyek javuló fogyasztói hangulatot tükröztek, és mivel a lakossági fogyasztás adja az USA GDP-jének jelentős részét, ez kedvező hír volt a piacoknak.
A foglalkoztatottak számának növekedése ugyan elmaradt az elemzői várakozásoktól, a munkanélküliségi ráta azonban a várakozásoknál nagyobb mértékben csökkent.
Összességében lassul az amerikai munkaerőpiac válságból való kilábalásának üteme, a trend azonban még mindig pozitív, vagyis egyelőre nem beszélhetünk aggasztó fordulat jeleiről, ami jó hír a tőzsdéknek.
Másrészt az utóbbi hetekben sokat emlegetett amerikai költségvetési élénkítési csomag kapcsán is történt némi előrehaladás. Megállapodás ugyan továbbra sincs a két párt képviselői között, azonban valamelyest közeledtek az álláspontok egymáshoz, ami támogatta a részvénypiacok emelkedését. Az egyelőre kérdéses, hogy miként befolyásolja majd az egyébként is bizonytalan politikai környezetet Donald Trump megbetegedése. Pénteken jelentették be, hogy pozitív lett az amerikai elnök koronavírus-tesztje, az állapotáról érkező hírek a héten növelhetik a piaci mozgások intenzitását. Véleményünk szerint a lényegi összképben nincs változás, megfelelő óvatosság mellett a hosszú távú portfóliókban érdemes lehet a nagyobb részvénypiaci korrekciókat vételekre kihasználni. A példátlan mértékű monetáris és fiskális politikai támogatás (=piaci likviditás), a javuló makrogazdasági környezet, illetve a vakcina-fejlesztések előrehaladott állapota támogató tényezők.
Eszközalapjaink összetételében nem történt jelentős változás, a portfóliók többségében referenciaszinten tartjuk a részvény kitettséget. A kötvényportfóliók enyhén hosszabb hátralévő átlagos futamidővel rendelkeznek a referenciaindexhez képest.
MIRE FIGYELÜNK EZEN A HÉTEN?
Makrogazdasági adatok szempontjából csendesebb hét áll előttünk, így elsősorban Trump állapotára, az amerikai költségvetési csomagra, illetve a november elején esedékes elnökválasztást érintő hírekre figyelnek majd a befektetők.