Vegyes a kép

2020.09.29

Vegyesen teljesítettek az észak-amerikai tőzsdék a múlt héten. Mivel a nagy technológiai cégek ezúttal felülteljesítettek, a Nasdaq 1,1%-os pluszban zárt, az S&P 500 (-0,6%) és a Dow Jones (-1,8%) értéke azonban tovább esett. Jó hír azonban, hogy a csütörtöki nagyobb esést követően az S&P 500 egy fontos technikai szintről felpattant pénteken, vagyis egyelőre kitartanak azok a támaszok, amelyekre kiemelten figyelnek a befektetők.

A hosszú távú portfóliókban érdemes lehet a nagyobb részvénypiaci korrekciókat vételekre kihasználni, hiszen azon tényezőkben továbbra sincs jelentős változás, amelyek a tavaszi mélypont óta felfelé húzták a részvényárfolyamokat. Ezek közül kiemelendő a példátlan mértékű monetáris és fiskális politikai támogatás (=piaci likviditás), a javuló makrogazdasági környezet, illetve a vakcina-fejlesztések előrehaladott állapota.

A fenti, pozitív forgatókönyvet megalapozó tényezőkkel kapcsolatban ugyanakkor vannak kockázatok, melyeket folyamatosan nyomon kell követni.

I. Makrogazdasági környezet: a tavasz óta tartó részvénypiaci emelkedés egyik alappillére a várakozásokat meghaladó makrogazdasági adatsor.

A kezdeti gyors kilábalás a recesszióból mostanra lelassult, ami önmagában nem baj, azonban figyelni kell azokra az esetleges jelekre, amelyek a kilábalási trend elakadására figyelmeztetnek. Az egyik aggasztó tényező például az európai koronavírus-megbetegedések számának utóbbi hetekben tapasztalt gyors emelkedése, ez ugyanis, ha nem sikerül időben helyi intézkedésekkel megfékezni, újabb lezárásokat vonhat magával, ami a gazdasági aktivitást visszavetve a tőzsdékre is negatív hatást gyakorolna. Intő jel volt például a piac által nagy figyelemmel kísért euróövezeti beszerzésimenedzser-index (ez egy olyan gazdasági mutató, ami a rövid távú várakozásokban bekövetkező változásokat gyorsan megmutatja): az index szeptemberi értéke elmaradt az elemzői várakozásoktól, ráadásul csökkent augusztushoz képest, ami a gazdasági kilábalás lassulását jelzi.

Az európai tőzsdék jelentősen alulteljesítettek a múlt héten: a legnagyobb euróövezeti vállalatok részvényeit tömörítő részvényindex értéke 4,4%-kal került lejjebb, a bankszektor pedig különösen gyengén szerepelt. Mindez többhavi mélypontra, 9000 Ft közelébe vitte a hazai tőzsdén az OTP árfolyamát is, ilyen mértékű esést nem tartunk indokoltnak.

II. USA elnökválasztás: egy elsöprő demokrata győzelem esélyének növekedése (melynek keretében nemcsak az elnöki széket, hanem a szenátusi többséget is megszerzi a párt) magasabb vállalati adókulcsot, továbbá szigorúbb szabályozói felügyeletet eredményezhet, ami a nagyvállalatok jövedelmezőségének ártana (főleg a nagy befolyással bíró technológiai cégekre jelent ez kockázatot).

III. USA költségvetési stimulus veszélybe kerülhet: a piacokat emellett az is aggasztja, hogy az újabb amerikai költségvetési lazítási programról továbbra sem sikerült megállapodniuk a demokratáknak és a republikánusoknak, márpedig szükség lenne a további kormányzati támogatásra az amerikai gazdasági aktivitás élénkítése érdekében (ami az amerikai és a globális tőzsdékre is jótékonyan hatna). A két párt közötti megállapodás esélyét ráadásul tovább csökkentette az a politikai harc, ami a szeptember 18-án elhunyt alkotmánybíró, Ruth Bader Ginsburg megüresedett helyének betöltéséről szól.

RDI Consulting, Hungary, Budapest
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el