USA választások előtt
Jól indult a hét az amerikai tőzsdéken, keddtől kezdve azonban lefelé vették az irányt a részvényindexek. A Dow Jones összességében 0,1%-ot, az S&P 500 0,2%-ot, a Nasdaq 0,8%-ot tudott emelkedni.
A negatív fordulatot az erős hétfői kezdést követően nagyrészt az indokolta, hogy továbbra sem sikerült megállapodniuk az Egyesült Államok vezető politikusainak a költségvetési segélyprogram részleteiben. Sőt, csökkent a megegyezés esélye a héten, a republikánus párt szenátusbeli (szenátus = törvényhozás felső háza) vezetője, Mitch McConnell ugyanis kijelentette, hogy pártjából többen sem támogatják a demokraták 2200 milliárd dolláros, sőt, még Donald Trump és kormánya 1800 milliárd dolláros csomagját sem, ők első körben egy 500 milliárd dollár értékű költségvetési csomagról szavaznának. Emiatt a szenátus republikánus képviselői nemcsak a demokratákkal, hanem Trumppal és kormányával is összetűzésbe kerültek a hét folyamán.
Nancy Pelosi, aki a demokrata párt vezetője a törvényhozás alsó házában és így az egyik legbefolyásosabb politikusa a pártnak, vasárnap 48 órás határidőt adott egy megállapodás tető alá hozására, mondván, az elnökválasztás közeledte miatt kifutnak az időből. A tény, hogy a Trump-kormány és a demokraták lehetséges alkuját az elnök saját pártján belülről fúrták meg, nem kedvez a megállapodás lehetőségének, pedig a gazdaság (és a tőzsdék) szempontjából nagyon fontos lenne, hogy még a választás előtt sikerüljön közös nevezőre jutnia a feleknek.
A tőkepiaci hangulatra a koronavírus-fertőzések napi esetszámának észak-amerikai és európai növekedése is rányomta a bélyegét. Rossz hír volt továbbá az is, hogy egészségügyi aggályok miatt felfüggesztették a Johnson&Johnson koronavírus vakcinájának tesztelését, valamint az Eli Lilly új antitest-terápiájának engedélyezését is.
Akadt azért egy jó hír is vakcinafronton, a Pfizer ugyanis védőoltásának gyorsított eljárásban történő engedélyezését kérte a múlt héten az amerikai Élelmiszer‑ és gyógyszerfelügyelettől (FDA).
Az európai börzéken sem volt jó a hangulat, nagyrészt a koronavírus gyors terjedése, és az ezzel összefüggésbe hozható egyre komolyabb lezárások következtében. A legnagyobb euróövezeti vállalatok árfolyamának alakulását nyomon követő EuroStoxx 50 index 0,8%-ot esett. Mindeközben a fejlett piaci tőzsdéket összesítő MSCI World index 0,3%-kal került lejjebb, a feltörekvő piacokat magában foglaló MSCI Emerging index pedig 0,2%-ot tudott emelkedni a múlt hét folyamán.