
Közel a vakcina?
Annak ellenére, hogy világszerte - különösen az Egyesült Államokban és Európában - meredeken emelkedett a koronavírus-megbetegedések napi esetszáma, április eleje óta nem teljesítettek olyan jól az amerikai részvényindexeknek, mint a múlt héten. A Dow Jones index 6,9%-ot, az S&P 500 7,4%-ot, a Nasdaq pedig 9,1%-ot emelkedett az amerikai elnökválasztás izgalmas hetében. Ezzel október utolsó hetének gyenge teljesítményét gyorsan sikerült kompenzálni.
Az USA elnökválasztása, illetve a hét folyamán fokozatosan kirajzolódó eredmény minden egyéb eseményt a háttérbe szorított, a befektetők gyakorlatilag kizárólag a két jelölt versenyére, illetve a törvényhozás felső házának (szenátus) lehetséges összetételére koncentráltak.
Donald Trump a választás másnapján még előnyben volt demokrata kihívójával, Joe Bidennel szemben, a levélszavazatok folyamatos feldolgozásával párhuzamosan azonban elolvadt ez az előny, és a hét végére gyakorlatilag bizonyossá vált, hogy Trump elvesztette az elnökségért folytatott versenyt.
Eközben azonban elmaradt az a sokak által várt, "kék hullámnak" (blue wave) nevezett esemény, melynek keretében a demokrata párt az elnöki szék mellett a törvényhozás felső háza felett is megszerzi az irányítást. Biden adóemelési (vállalati adó emelése és a magasabb jövedelműek nagyobb megadóztatása) és szigorúbb szabályozói törekvéseit vélhetően nem fogja tudni megvalósítani a szenátus republikánus döntéshozói miatt, emellett csökkent az esélye egy nagy összegű, a demokraták által preferált 1500-2000 milliárd dollár értékű költségvetési csomag elfogadásának, valószínűleg kisebb lesz majd a stimulus mértéke.
Az amerikai részvényindexekkel együtt az euróövezeti EuroStoxx 50 index is nagyot emelkedett, összesen 8,3%-ot. Hasonlóképp erős hete volt a feltörekvő piaci tőzsdéknek is, legalábbis ezt mutatja az MSCI Emerging Market index (MXEF) 6,6%-os erősödése. A magyar BUX index kiemelkedően jól teljesített a maga 9,6%-os ralijával. A hazai blue-chipek közül a Richter, a MOL és az OTP is a várakozásokat meghaladó, erős negyedéves számokat tett közzé a múlt héten. Ennek, illetve a kedvező piaci hangulatnak köszönhetően az OTP árfolyama 13,3%-kal, a Richteré 9,5%-kal, a MOL árfolyama pedig 7,8%-kal került feljebb.
Ezen a héten az amerikai elnökválasztást követő politikai eseményekre, a koronavírus-esetszámok alakulására és a lehetséges vakcinákkal kapcsolatos hírekre, illetve néhány makrogazdasági adatra, köztük az euróövezeti GDP-adatra figyelnek elsősorban a befektetők.
A hét első napja rendkívül kedvező bejelentést hozott: a Pfizer és BioNTech társaságok közös fejlesztésű vakcinája harmadik fázisú, 43.000 ember részvételével történt tesztelésen 90%-ban bizonyult hatásosnak, így év végéig - a tervek szerint - 15-20 millió vakcina kerülhet legyártásra. Az európai részvénypiacok a hír megjelenését követően óriási emelkedésbe kezdtek, és 5-8% közötti szárnyalással zárták a hétfői (november 9-ei) kereskedési napot.