Korrekció
Hetek óta töretlenül emelkedtek az amerikai tőzsdék, a múlt héten azonban megtört ez a megállíthatatlannak tűnő menetelés. Csütörtökön ugyanis nagyobb korrekció bontakozott ki, amely elsősorban az utóbbi hónapok legnagyobb nyerteseit, a technológiai szektor vállalatainak részvényeit érintette. Ezzel összességben a Nasdaq 3,3%-os, az S&P 500 2,3%-os, a Dow Jones pedig 1,7%-os esést szenvedett el. Technikai jellegű korrekcióról van szó, az elmúlt hetek jelentős emelkedését követően már érett egy profitrealizálás.
Nyugodtan nevezhetjük a csütörtöki eseményeket egészséges korrekciónak, hiszen nagyon túlfeszített kezdett már lenni a technikai kép: az egyébként is az utóbbi hónapokban kiemelkedően teljesítő nagy techcégek részvényeinek (FAAMG - Facebook, Apple, Amazon, Microsoft, Google) árfolyama ugyanis már több mint 40%-kal a saját 200 napos mozgóátlaguk felett járt.
Vagyis a FAAMG-részvények nemcsak a tágabb értelemben vett részvénypiacokhoz, hanem saját magukhoz képest is nagyon előre szaladtak, ami a múltban többször is hasonló esést eredményezett.
Ami az Egyesült Államokon kívüli heti tőzsdei eseményeket illeti: az amerikai techszektorból kiindult részvénypiaci korrekció a világ többi térségére is kiterjedt, az MSCI fejlett piaci index összességében 2,3%-ot, az MSCI feltörekvő piaci index pedig közel 2%-ot esett a múlt héten.
MIRE SZÁMÍTUNK A KÖVETKEZŐ IDŐSZAKBAN?
Bizonytalan a korrekció mélysége, mivel nagyon sokat emelkedtek az elmúlt hetekben a vezető indexek, ezért rövidtávon indokoltnak tűnik az óvatosság, további profit realizálások elképzelhetőek egy ilyen erőteljes emelkedést követően.
Másrészről viszont azon tényezőkben továbbra sincs változás, amelyek a tavaszi mélypont óta töretlenül felfelé húzták a részvényárfolyamokat, ezért továbbra is érdemes a nagyobb részvénypiaci korrekciókat vételekre kihasználni:
A koronavírus tesztelésére és kezelésére kialakított módszerek egyre hatékonyabbak, illetve több vakcina is biztató klinikai tesztelési eredményeket produkált. Minél hamarabb sikerülne megfékezni a világjárványt, annál hamarabb lélegezhetnének fel a gazdaságok és a tőzsdék.
A monetáris és fiskális politika oldaláról érkező támogatás folyamatos és példátlan mértékű, ami a többi tényezővel együtt szintén támaszt nyújt a részvénypiacoknak.
A makrogazdasági adatokból egyelőre az aktivitás korábbi várakozásokat meghaladó mértékű élénkülése rajzolódik ki. Amíg ezekben az adatokban nem következik be egy váratlan negatív fordulat, addig a reálgazdasági folyamatok is támogatják a piacok emelkedését.
Már pedig úgy tűnik, hogy a makrogazdasági adatokkal továbbra sincs baj. Múlt héten került nyilvánosságra ugyanis a piac által feszülten figyelt augusztusi amerikai munkaerő-piaci adat, amely szerint a nyár utolsó hónapjában közel 1,4 millióval nőtt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta pedig 10,2%-ról 8,4%-ra esett. Ezzel az augusztusi adattal 10,6 millió fővel nőtt a foglalkoztatottság az Egyesült Államokban a válság mélypontjához képest, ugyanakkor továbbra is 11,5 millió fővel kevesebben dolgoznak, mint a válságot megelőző időszakban. Vagyis a pohár félig üres és félig tele van, de legalább az elmúlt hónapok trendje mindenképp reménykeltő. Nagy kérdés, hogy a következő hónapokban ez tud-e folytatódni.